V současné době se zdražilo všechno – náklady na bydlení, a zejména energie. Plyn zdražil natolik, že mnoho lidí nebylo schopno platit účty za topení. Lidé rychle předělávali zdroje tepla ještě před zimou, a už koncem loňského léta bylo nemožné sehnat krb či kamna na pevná paliva. Kdo mohl, ten si doma udělal kotel na dřevo či uhlí. Zejména ve starších domech není už moc dalších možností jak snížit náklady za vytápění. Co se týče elektřiny, spousta lidí si rychle pořizovala solární panely. Díky nim si dům sám vyrobí elektřinu, přebytky lze prodat a tím lze ušetřit nemalé částky. Jenže kdo bude dům teprve stavět, má povinnost aby by dům alespoň zčásti nízkonákladový. Co to v praxi znamená?
Dnes se staví nízkoenergetické domy na klíč i svépomocí. Častější varianta je na klíč, protože ne každý dokáže postavit celý dům sám. Kdo nemá praxi, znalosti a zkušenosti, ten je většinou odkázaný na řemeslníky. Z pohledu legislativy nízkoenergetický dům znamená, že je vybaven tepelným čerpadlem. To je moderní technologie, která dokáže pracovat s teplým a studeným vzduchem a dokáže ho po budově distribuovat tak, aby v létě chladil a v zimě topil. Tím se opět sníží náklady.
Moderní novostavby bývají vybaveny kromě tepelného čerpadla, které je povinné ze zákona, i solárními panely. Zejména solární panely jsou v oblibě, jelikož díky nim klesne spotřeba elektřiny o desítky procent. Vzhledem k cenám elektřiny se jejich instalace vyplatí a návratnost je podle zvoleného modelu v řádu několika let. Pokud si chcete nechat postavit dům na klíč, nejspíš si budete moct vybrat typový projekt z dílny firemních architektů. Nejčastěji půjde o přízemní bungalovy, které jsou i po několika letech na prvních příčkách co se týče popularity. Pořiďte si vlastní přízemní moderní dům, který vám pomůže šetřit za provoz.