Pro mnohé ženy je to věc nezbytná a bez nalíčení nevyjdou ani na krok z domu. Řeč je o nejrůznějších kosmetických přípravcích a doplňcích. Najdeme je často i v kabelce a v každém případě v koupelně či v ložnici každé ženy.
Má to samozřejmě svůj důvod – touhu po kráse. Pokud k nim genetika nebyla, alespoň co se vzhledu týče, příliš štědrá, je dobré zamaskovat nedostatky právě pomocí nejrůznějších přípravků. Avšak i přesto se mezi nimi najdou tací, co se také zajímají o přírodu a její ochranu a nechtějí, aby kvůli nim nějak trpěla.
Právě tyto ženy často chtějí, bio kosmetiku Girl Time, aby svůj dopad na životní prostředí snížily. Jak je to ale ve skutečnosti? Je toto organické líčení skutečně tak nezávadné, jak nám výrobce tvrdí?
Tím prvním, čím se nejrůznější společnosti chlubí, je to, že jejich produkty nebyly testovány na zvířatech. To je zajisté pozitivní zpráva, avšak je potřeba se na celou věc podívat realisticky. Než uvedou výrobek na trh, musí vědět, zda nebude mít nějaké vedlejší účinky, a pokud ano, tak jaké. Nezbývá tedy, než jej otestovat.
Pokud však nevíme, jakou reakci vyvolá, je zajisté rozumné vyzkoušet celou věc dříve na zvířeti. A nejde jen o to, zda nám krém nezpůsobí vyrážku. Výrobce musí vědět, i jaká reakce vznikne, pokud se nám třeba dostane do očí, nebo pokud jej například spolkne dítě. A kolik z nás by si nechalo dobrovolně dát část například nočního krému do oka? A pak jej držet otevřené, aby bylo vidět, co vše způsobuje? A vzdáte se dobrovolně odškodnění za případné trvalé zdravotní problémy?
Přes všechny tyto problémy však stále více firem má na svých výrobcích logo, že od tohoto testování upouští. Jak to? Je to jednoduché. Většina nových výrobků je jen lehkou modifikací těch starých. Navíc v zásadě mají všechny přípravky stejného druhu, byť od odlišných firem, prakticky stejné složení. Není tedy problém použít výsledky dřívějších testů, pokud je složení stejné, nebo zkrátka koupit výsledky testu podobného výrobku buď od konkurenční společnosti, nebo od laboratoře.
Ač to rozhodně nezní pozitivně, bez testování na zvířatech bychom neměli žádný kosmetický výrobek. A to je to, co si mnozí lidé neuvědomují.
Pokud jde o jednotlivé přísady, tak ano, ty mohou být organického původu. Ovšem otázkou není ani tak jejich původ, jako spíše proces jejich zpracování. Koneckonců jsou to právě výroba a doprava, které znečišťují životní prostředí nejvíce.
Pokud tedy chcete být skutečně bio a eko, nezbude vám nic jiného, než se veškerých kosmetických přípravků nadobro vzdát. A to je pro všechny z nás zatím příliš velké sousto – koneckonců mýdlo, šampon či deodorant potřebujeme snad všichni. Ale zkusme jej alespoň omezit. Tím prospějete přírodě nejvíce.