Určitě znáte ten pocit, když se podíváte na vyúčtování za energii a zjistíte, že je to zase vysoká částka, i když se snažíte nesvítit, jak jen to jde. Tyto energické výdaje ale nevznikají jenom podle toho, jak často svítíte, ale i na dalších prvcích, na které se podíváme.
Začneme osvětlením . Rozhodně se vyplatí pořídit si nové úsporné žárovky, které jednak potřebují méně energie na provoz, ale také dodanou energii nepřeměňují na teplo, ale pouze na světlo, na rozdíl od starších žárovek. Důležité je si také uvědomit, že nemůžete koupit 10 stejných žárovek a rozmístit je po celém bytě. Pro každou místnost bychom měli vybrat určitou žárovku jednak podle barvy světla, jeho rozpětí, podle frekvence využívání místnosti, aj.
Dále je dobré se zaměřit na velkých spotřebičů, jako je lednička, mrazák, myčka, nebo i pračka. Tyto výrobky by měli být v energetické náročnosti řady A, ideálně s několika plusy. Tyto výrobky jsou na spotřebu energie nejšetrnější.
Velikým požíračem energie, i když se to nemusí na první pohled zdát, jsou přístroje, které jsou vypínány na dálkový ovladač. Můžete si myslet, že po stisknutí vypnutí na ovladači je přístroj vypnutý, ale není tomu tak, pouze přejde do režimu spánku a čeká, kdy ho zase stiskem tlačítka zapnete.
Zaměřme na drobnou elektroniku, jako jsou třeba budíky, radiobudíky, větráky, ohřívače, dokonce i lampičky. Jsou to věci, které využíváme každý den a jsou rozhodně užitečné, ale pokud jich máte až zbytečně moc, mohou vám také navýšit učet za energii. Pokuste se tedy tyto věci omezit.
Jako finále se podívejme na různé nabíječky, které necháváme v zásuvkách, nebo drobnou elektroniku, která se tváři vypnutě, ale i přesto energii využívá. Pokud chcete opravdu šetřit, je dobré tyto věci, pokud je nevyužíváme, vyndávat ze zásuvky a zapojovat pouze, když je potřeba.