Nadměrná produkce mazových žláz na pokožce hlavy lze regulovat, alespoň mírným způsobem ano. Mastné vlasy nejsou něco, po čem ženy touží, a většina z nás se jich snaží zbavit. Ale jak na to?
Mazové žlázy
Mazové žlázy se nacházejí u kořínků vlasů. Tyto žlázky jsou zodpovědné za kožní maz, který vylučují, to je jejich přirozená funkce, která slouží k vyživování pokožky, udržování stejného pH, ale také k přirozené exfoliaci. Kožní maz ve vlasech zároveň zabraňuje tomu, aby se vlasy nadměrně vysoušely, nebo aby docházelo k jejich lámání. Z toho důvodu považujeme maštění vlasů za proces, který je lidskému tělu přirozený. Ovšem někdy se stane, že mazové žlázy produkují příliš mnoho kožního mazu.
– Genetické predispozice
Maštění vlasů může být způsobeno typem vašich vlasů nebo pokožky hlavy. To se může umocnit ještě požíváním sladkostí, nezdravým jídelníčkem, ale také nesprávnou kosmetikou, již používáme na vlasy.
Jaké jsou nejčastější příčiny zvýšené produkce kožního mazu?
1. Genetika
2. Hormonální změny
3. Kožní nemoc
4. Nevhodná vlasová kosmetika
5. Nedostatečné vymývání vlasové kosmetiky
6. Časté prohrabování vlasů prsty, fénování, kulmování, žehlení, kartáčování
7. Masáže hlavy
8. Nošení pokrývek hlavy
9. Nedostatečná životospráva
10. Stres
11. Zapocení (například při sportu nebo při vysokých teplotách, např. v sauně)
Na vině může být i kožní onemocnění.
– Onemocnění
Za zvýšenou produkci mazu však může být zodpovědná i nemoc SEBOROICKÁ DERMATITIDA. Toto onemocnění je poměrně časté. Projevuje se výskytem mastných lupů, které mají zánětlivá ložiska na pokožce hlavy. Jedná se o onemocnění chronické, z toho důvodu je jeho léčba zdlouhavá a pomalá, avšak dá se zcela vyléčit, a to speciálními dermatologickými krémy, šampony a roztoky.
Dalším možným onemocněním pokožky hlavy je LUPÉNKA. V tomto případě by se onemocnění mohlo projevovat svěděním, zarudlou kůží, mastnými šupinkami, které se samy sypou z hlavy na ramena.