Odborníci se shodují na tom, že kapesné je rozhodně pozitivní vliv na výchovu dítěte. Jelikož pokud dítě nerozumí financím od svého raného dětství, budujete v něm nesprávnou představu o penězích a dítě se může později ve svém životě potýkat s finančními trablemi, protože celému hospodářskému koloběhu jednoduše nerozumí.
Průzkumy ukázaly, že až pětina dětí nedostává měsíčně či nějak pravidelně kapesné, a druhá pětina dětí nedostává kapesné vůbec.
Na počátku letošního roku proběhl výzkum, jehož se zúčastnilo na tři tisíce rodin, jež mají vlastní děti mezi šestým až dvanáctým rokem.
Tyto rodiny se do výzkumu, který proběhl na počátku tohoto roku, zapojily hlavně proto, že chtěly vědět, jak jsou na tom ostatní rodiny s malými dětmi ve školním věku, převážně ve věku na prvním stupni základní školy.
1. Jak vysoké kapesné děti dostávají?
Většinou se jedná o částku okolo padesátikoruny až ke dvěma stovkám za měsíc. Na rozpočtu domácnosti se tedy tyto výdaje nikterak nepodepíší. Ukázalo se, že dokonce i rodiny, které se potýkají s menšími či středně těžkými dluhy, dávají svým dětem alespoň minimální částku, se kterou mohou samy hospodařit. Většinou děti nedostávají kapesné z jiného důvodu, než z toho, že by peníze nebyly. Jenom v opravdu výjimečných případech se dítěti nedostane peněz z toho důvodu, že je rodiče nemají.
2. V jakém věku by mělo dítě peníze dostávat?
Přibližně ve věku šesti až dvanácti let, to záleží na uvážení rodiče, ale také na bystrosti a inteligenci dítěte.
3. V jaké formě by mělo dítě kapesné dostávat?
Většinou se to ve věku na nižším stupni základním školy pohybuje okolo padesátikoruny až do dvou set korun měsíčně. K tomu byste měli používat hotovost, nikoli platební karty, jelikož dítě nemá dostatečně rozvinuté abstraktní myšlení, aby dokázalo určit, kolik peněz mu na kartě zbývá, nebo kolik na ní má, pokud je nevidí. Kreditní karty jsou na místě až okolo nástupu na střední školu, pak je dítě dostatečně zdatné.